Total Diz Protezi

PIN

Total Diz Protezi

Eğer diziniz artrit veya yaralanma nedeniyle ciddi şekilde hasar görmüşse, yürümek veya merdiven çıkmak gibi basit aktiviteleri gerçekleştirmekte zorlanabilirsiniz. Otururken veya yatar durumdayken bile ağrı hissetmeye başlayabilirsiniz. Eğer ilaçlar gibi cerrahi olmayan tedaviler ve yürüme desteklerinin kullanılması artık yardımcı olmuyorsa, total diz protezi cerrahisini düşünmek isteyebilirsiniz. Eklem protezi cerrahisi, ağrıyı hafifletmek, bacak deformasyonunu düzeltmek ve normal aktivitelere devam etmenize yardımcı olmak için güvenli ve etkili bir prosedürdür.

Diz protezi cerrahisi ilk kez 1968 yılında gerçekleştirildi. O zamandan beri, cerrahi malzeme ve tekniklerindeki iyileşmeler, etkinliğini büyük ölçüde artırmıştır. Total diz protezleri, tüm tıp alanında en başarılı prosedürlerden biridir. Yıllık olarak ortalama Amerika Birleşik Devletleri’nde 750000-1milyon arasında diz protezi uygulanmaktaı. Tedavi seçeneklerini henüz araştırmaya başlamış olun ya da total diz protezi ameliyatına karar vermiş olun, bu makale bu değerli prosedür hakkında daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olacaktır.

 

Anatomi

Diz, vücuttaki en büyük eklemdir ve çoğu günlük aktiviteyi gerçekleştirebilmek için sağlıklı dizlere ihtiyaç duyulur.

Diz, uyluk kemiğinin (femur) alt ucundan, kaval kemiğinin (tibia) üst ucundan ve diz kapağından (patella) oluşur. Bu üç kemiğin uçları, kemikleri koruyan ve eklem içinde kolayca hareket etmelerini sağlayan düz bir madde olan eklem kıkırdağı ile kaplıdır. Meniskiler, femur ve tibia arasında bulunur. Bu C şeklindeki destek yapıları, eklemin yastıklanmasını sağlayan şok emiciler olarak hareket eder. Büyük bağlar, femur ve tibianın bir arada durmasını sağlar ve stabilite sağlar. Uzun uyluk kasları dizin güçlenmesini sağlar. Dizin tüm kalan yüzeyleri ince bir zar olan sinovyal membran ile kaplıdır. Bu membran, ürettiği sinovyal sıvı ile eklem kıkırdağının beslenmesi ve ortamda oluşan artık materyallerin eklemden uzaklaştırılmasında önemli bir rol oynar ve bunun yanında sağlıklı bir dizde sürtünmeyi neredeyse sıfıra indirir. Normalde, tüm bu bileşenler uyum içinde çalışır. Ancak hastalık veya yaralanma bu uyumu bozabilir, ağrıya, kas zayıflığına ve fonksiyonun azalmasına neden olabilir.

Sebep

Kronik diz ağrısı ve engelliliğin en yaygın nedeni artrittir. Birçok artrit türü olmasına rağmen, diz ağrısının çoğunluğu üç tür tarafından oluşur: osteoartrit, romatoid artrit ve posttravmatik artrit.

Osteoartrit. Bu, yaşla ilgili bir aşınma ve yıpranma türüdür. Genellikle 50 yaş ve üstü kişilerde görülür, ancak daha genç insanlarda da görülebilir. Diz kemiklerini örten kıkırdak yumuşar ve aşınır. Bu durum kemiklerin birbirine sürtünmesine ve diz ağrısı ile sertleşmeye neden olur.

Romatoid artrit. Bu, eklemin çevresindeki sinoviyal membranın iltihaplanıp kalınlaştığı bir hastalıktır. Bu kronik iltihap, kıkırdağı hasarlayabilir ve sonunda kıkırdak kaybına, ağrıya ve sertliğe neden olabilir. Romatoid artrit, “iltihaplı artrit” olarak adlandırılan bir dizi hastalığın en yaygın formudur.

Posttravmatik artrit. Bu, ciddi bir diz yaralanmasının ardından gelişebilir. Diz çevresindeki kemiklerin kırılması veya diz bağlarının yırtılması, zamanla artiküler kıkırdağı hasarlayabilir, diz ağrısına ve diz işlevinin sınırlanmasına neden olabilir.

Açıklama

Diz protezi (diz artroplastisi olarak da adlandırılır) daha doğru bir şekilde diz “yeniden yüzeyleme” olarak adlandırılabilir çünkü sadece kemiklerin yüzeyi değiştirilir. Diz protezi prosedüründe dört temel adım vardır:

Kemiği hazırlayın. Femur ve tibianın uçlarındaki hasarlı kıkırdak yüzeyleri, altındaki küçük miktarda kemikle birlikte çıkarılır.Metal implantları yerleştirilir; çıkarılan kıkırdak ve kemik, eklemin yüzeyini yeniden oluşturan metal bileşenlerle değiştirilir. Bu metal parçalar, kemiğe çimento ile veya “basınç uygulama” yöntemi ile yerleştirilebilir.

Patellanın değiştirilmesi; patellanın (diz kapağı) alt yüzeyi kesilir ve plastik bir düğme ile değiştirilir. Bazı cerrahlar, duruma bağlı olarak patellayı değiştirmeyi uygun görmeyebilir.

Bir insert denilen ara parça yerleştirilmesi; Metal bileşenler arasına bir plastik (polietilen) ara parça yerleştirilir ve düzgün bir kayma yüzeyi oluşturulur.

 

Total Diz Protezi Siz İçin Mi?

Total diz protezi cerrahisi kararı, siz, aileniz ve cerrahınız arasında işbirliği içinde alınmalıdır. Doktorunuz, bu ameliyattan faydalanabileceğinizi belirlemek için ayrıntılı bir değerlendirme yapmak isteyecektir.

Cerrahi Önerildiğinde

Doktorunuzun diz protezi ameliyatını önermesinin çeşitli nedenleri olabilir. Total diz protezinden fayda gören kişiler genellikle şunlara sahip olur:

Ciddi diz ağrısı veya sertlik, gündelik aktiviteleri kısıtlar, bunlar yürümeyi, merdiven çıkmayı ve sandalyeden kalkmayı içerir. Çok fazla ağrı olmadan birkaç bloktan fazla yürümek zor olabilir ve bir baston veya yürüyüşe yardımcı bir cihazın kullanılması gerekebilir

Dinlenirken, gündüz veya gece orta veya şiddetli diz ağrısı • Dinlenme veya ilaçlarla düzelmeyen kronik diz iltihabı ve şişlik Diz deformitesi – dize içe veya dışa doğru bir yayılma

Anti-inflamatuar ilaçlar, kortizon enjeksiyonları, hyaluronik asit enjeksiyonları, fizik tedavi veya diğer cerrahiler gibi diğer tedavilerle önemli ölçüde iyileşme göstermeme

 

Şunlar da hoşunuza gidebilir
Minimal İnvaziv Total Kalça Protezi
Kalça Yüzeyine Kaplama (Resurfacing)
Kireçlenmelerde Diz Çevresi Osteotomileri
KALÇA EKLEMİ

Yorumunuzu bırakın