Eklem Artropastisi (Eklem Protezi) Cerrahisi

PIN

Eklem Artropastisi (Eklem Protezi) Cerrahisi

Eklem replasmanı, ağrınızı hafifletebilir ve daha dolu, daha aktif bir yaşam sürmenizi sağlar. Eğer siz ve ortopedi cerrahınız eklem replasmanı için iyi bir aday olduğunuza karar verdiyseniz, iyi bir durumdasınız: 2019 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde neredeyse 1.25 milyon kalça ve diz replasmanı ameliyatı gerçekleştirildi, bu da onu bugün gerçekleştirilen en yaygın ortopedik prosedürlerden biri haline getirdi.

Eklem replasmanı ameliyatının fiziksel, psikolojik ve sosyal yönlerine hazırlanmak için kendinize zaman tanımanız önemlidir. Ameliyatın ve iyileşmenin zorluklarına önceden planlama yapmak, daha başarılı bir sonuç sağlamaya yardımcı olacaktır. Bu yazıda, eklem replasmanı ameliyatınız için hazırlanmanıza yardımcı olacak bazı pratik ipuçları yer almaktadır.

İşlem Hakkında Bilgi Edinin

Doktorunuzla konuşun. Ameliyat öncesi, sırası ve sonrasında neler bekleyeceğinizi öğrenin. Sorularınız şunları içerebilir:

Hastaneye kabul süreci nedir?

Hangi tür anestezi alacağım?

Hangi tür implant veya protez kullanılacak?

Ne kadar süre hastanede kalacağım?

İyileşmem ne kadar sürecek?

Ameliyat sonrası ağrım nasıl yönetilecek?

 

Kişisel ve Tıbbi Bilgilerinizi Toplayın

Ameliyatınızdan önceki haftalarda, birçok kişi sigorta kapsamınız, tıbbi geçmişiniz ve yasal düzenlemeleriniz hakkında sorular soracaktır. Aynı soruları tekrar tekrar yanıtladığınızı hissedebilirsiniz, ancak bu tekrar, kalite güvencesi ve tıbbi sigorta yönergelerini karşılamak için gereklidir.

Sakin bir anınız olduğunda, kişisel ve tıbbi bilgilerinizi içeren dikkatli bir liste oluşturmak için birkaç dakikanızı ayırın. Bu, süreci hızlandırmaya ve sağlık hizmetleri ekibinize başarılı bir ameliyat için gereken tüm kritik bilgileri sağlamanızı sağlayacaktır.

 

 

Ameliyat İçin Kendinizi Hazırlayın 

Ameliyat öncesinde mümkün olan en iyi fiziksel duruma gelmek, komplikasyon olasılığını azaltabilir ve iyileşme sürenizi kısaltabilir:

Eğer sigara içiyorsanız, azaltın veya bırakın. Sigara içmek kan dolaşımını etkiler, iyileşmeyi geciktirir, iyileşme sürecini yavaşlatır ve enfeksiyon riskini artırabilir. Beslenmede çok önemli bir iyileşme aracı olduğu için dengeli bir diyet tüketin. Fazla kiloluysanız, yeni eklem üzerinde daha fazla stres oluşur. Bazı durumlarda, doktorunuz ameliyat öncesinde bir kilo verme programı önerebilir. Eğer alkol alıyorsanız, ameliyattan en az 48 saat önce hiç alkol tüketmeyin.

Eğer başka türden kontrol edilen maddeler kullanıyorsanız, doktorunuza söyleyin. Opioidler ve diğer ilaçlar komplikasyonlara sebep olabilir ve ameliyatınızı etkileyebilir. Doktorunuza ameliyat öncesinde yapabileceğiniz egzersizleri sorun.

Eğer bir kalça veya diz protezi ameliyatı geçirecekseniz, üst vücut gücünüzü artırmak ameliyat sonrası koltuk değnekleri veya yürüyüşe yardımcı cihazları kullanmayı kolaylaştırır. İzometrik egzersizler, bacak kaslarınızın gücünü korumaya yardımcı olabilir. Ayrıca, ameliyat sonrası önerilecek egzersizler hakkında bilgi alın. Egzersizlere şimdiden aşina olursanız, ameliyat sonrasında onları gerçekleştirmeye hazır olursunuz.

 

 

Şunlar da hoşunuza gidebilir
Ayak Bileği
Diz Burkulması Önleme ve Tedavi SSS
Patellofemoral Eklem Protezi
Osteoporoz
Sporcularda Omuz ve Dirsek Sorunları & İnstabiliteleri
Rotator Manşet Yırtıkları

Yorumunuzu bırakın