El ve ayak ağrısı

PIN

El ve ayak ağrısı

El ve ayak ağrısı, çeşitli durumların bir sonucu olabilir. Üst ve alt ekstremiteler, genellikle yaralanma veya ilerleyen hastalıktan dolayı iltihaplanabilen veya hasar görebilen bir kemik ve yumuşak doku ağından oluşur.

Doktorlarınızın el ve ayak ağrınızın nedenini belirlemesi ve doğru bir şekilde tedavi etmesi önemlidir. Bu yazıda, ortopedi doktorlarının tedavi ettiği el ve ayak ağrısının en yaygın nedenlerini tartışacağız.

Aşırı Kullanım Yaralanmaları

El ve ayak aşırı kullanım yaralanmaları, bedenleriyle tekrarlayan hareketler yapan sporcular, manuel işçiler ve ofis çalışanları arasında yaygındır. Ayakta aşırı kullanım yaralanmaları, uzun süreler boyunca ayakta durmaktan veya sporunuzun veya egzersizinizin yoğunluğunu aniden artırmaktan kaynaklanabilir. Sonuç olarak, kaslar veya tendonlar tahriş olur ve iltihaplanır, bu da el ve ayak ağrısına yol açar. Bu aşırı kullanım yaralanmalarına burkulmalar, incinmeler ve tendonit örnek olarak verilebilir.

Artrit

Artrit, el ve ayak ağrısının bir diğer önde gelen nedenidir. Artrit, kemiklerin birbirine sürtünmesi sonucu inflamasyon nedeniyle ağrı ve sertliğe neden olur. Osteoartrit en yaygın türdür ve genellikle daha yaşlı bireyleri etkiler, ancak 40 yaş kadar genç kişilerde de kendini gösterebilir. Romatoid artrit, ellerde ve ayaklarda eklemleri hedefleyen bir otoimmün hastalıktır ve ağrıya ve deformiteye neden olur.

Sinir Hasarı

Sinir hasarı, el ve bilekteki ağrının altında yatan neden olabilir. Karpal tünel sendromu, el ağrısının yaygın bir nedenidir. Bu durum, aşırı kullanımdan dolayı üzerine baskı uygulanan ve önkoldan bileğe kadar uzanan median sinirin iltihaplanması sonucu ortaya çıkar. Tedavi edilmezse, bu sinir tahrişi kalıcı sinir hasarına yol açabilir.

Kırıklar

Stres kırıkları, el ve ayak ağrısına neden olabilen daha küçük kırıklardır. Stres kırıkları, sporcularda yaygındır ve genellikle kötü bir düşme veya tekrarlayan zorlanma sonucu oluşur. Düşmeler, yüksek hızlı ve yüksek etkili sporlar veya doğrudandarbeler ve araç kazaları da daha büyük kırıklara neden olabilir. Kırıklar ağrılı olabilir ve hemen bir doktor tarafından tedavi edilmelidir.

Eğer el ve ayak ağrısı yaşıyorsanız, bir ortopedi doktoruna başvurun. Ortopedik koşulları tedavi etme konusunda uzmanlar, belirtilerinizin altında yatan nedeni belirleyebilir ve hızlı bir şekilde hafifletebilirler.

Yorumunuzu bırakın