Çocuklarda Aşırı Kullanıma Bağlı Ortaya Çıkan Yaralanmalar

PIN

Çocuklarda Aşırı Kullanıma Bağlı Ortaya Çıkan Yaralanmalar

Son yıllarda, doktorlar çocuklarda aşırı kullanıma bağlı yaralanmalarda önemli bir artış olduğunu gözlemlemeye başlamışlardır. Çoğu durumda, bu yaralanmalar sporla ilişkilidir.

Spor katılımı, çocukların fiziksel ve duygusal iyiliklerini teşvik ederken, yaşam boyu egzersiz alışkanlığını da teşvik eder. Spor faaliyetlerinin faydaları önemli olsa da, fazla aktivite yaralanmalara yol açabilir.

Aşırı kullanıma bağlı yaralanmalar zamanla yavaşça gelişir, bir spor aktivitesi o kadar sık tekrarlandığında, vücudun belirli bölgeleri hareketler arasında iyileşme için yeterli zamanı bulamaz. Örneğin, beyzbolde üstten atış dirsekte yaralanmalara, yüzmede ise genellikle omuz yaralanmalarına neden olabilir.

Genç sporcular hala büyüme aşamasında oldukları için yetişkinlere kıyasla daha yüksek bir yaralanma riski altındadırlar. Bir sporu aşırıya kaçırmanın sonuçları büyümeyi etkileyen yaralanmaları içerebilir ve uzun vadeli sağlık sorunlarına yol açabilir.

Genç bir sporcu tekrarlayan şekilde ağrıdan şikayet ediyorsa, sporla ilişkili bir süre dinlenmek gereklidir. Ağrı devam ederse, uygun tıbbi tedavi aramak önemlidir. En iyi iyileşmeyi sağlamak için sporcular, antrenörler ve ebeveynler oyunlara dönüş için güvenli yönergeleri takip etmelidir.

Tanım

Aşırı kullanıma bağlı yaralanmalar beyzbol, basketbol, atletizm, futbol ve jimnastik gibi geniş bir spor yelpazesinde meydana gelir. Bu yaralanmaların bazıları belirli bir spor için özgüdür, örneğin beyzbol oyuncularında sık görülen dirsek ve omuz atış yaralanmaları. En yaygın aşırı kullanıma bağlı yaralanmalar diz ve ayakla ilgilidir.

Aşırı kullanıma bağlı yaralanmalar kasları, bağları, tendonları, kemikleri ve büyüme plakalarını etkileyebilir. Çocuklarda bu yapılar hala büyümekte olup büyüme genellikle dengesizdir. Kemikler çocuklarda kaslardan daha hızlı büyür. Bu dengesiz büyüme deseni, genç sporcuların kas, tendon ve büyüme plakası yaralanmalarına daha yatkın olmasını sağlar.

Büyüme plakaları, kemik büyümesinin meydana geldiği gelişmekte olan kıkırdak bölgeleridir. Büyüme plakaları, yakındaki bağlardan ve tendonlardan daha zayıftır. Tekrarlayan stres büyüme plakasına zarar verebilir ve kemiklerin normal büyümesini bozabilir.

Nedenler

Katılımlı gençlik sporları popülerlik kazandıkça, rekabet baskısı çocukların sadece bir spora odaklanmasına yol açmıştır. Geçmiş nesillerde çocuklar yıl boyunca mevsimlere göre spor değiştirirken, bugün çocuğun yıl boyunca sadece bir sporla uğraşması yaygındır. Birçok çocuk aynı anda birden fazla takımda oynamaktadır.

Bir çocuk yıl boyunca sadece bir sporla uğraştığında, sürekli olarak aynı kas gruplarını kullanır ve vücudun belirli bölgelerine değişmeyen bir stres uygular. Bu, aşırı antrenman ve yeterli dinlenme süreleri olmaksızın kas dengesizliklerine yol açabilir ve çocukları ciddi bir aşırı kullanıma bağlı yaralanma riski altına sokar.

Belirtiler

Antrenörler ve ebeveynler aşırı kullanıma bağlı yaralanmanın daha yaygın belirtilerinden haberdar olmalıdır. Bunlar şunları içerir:

Ağrı. Bu ağrı, düşme gibi akut bir yaralanmaya bağlanamaz. Ağrı genellikle aktivite ile artar ve dinlenmeyle azalır.

Şişlik

Hareket veya teknikte değişiklik

Antrenmana olan ilginin azalması

Sever hastalığı

Sever hastalığının tedavisinin temel amacı, ayağın dinlenmesi (sporu bırakmak) ve ağrının geçmesini beklemektir. Ağrı geçtikten sonra çocuk normal aktivitelere geri dönebilir.

Ek tedaviler arasında şunlar bulunabilir:

Topuk yastıkları. Spor ayakkabılara yerleştirilen topuk yastıkları, darbe emilimine yardımcı olabilir ve topuk ve ayak bileğindeki stresi hafifletebilir. Esnetme egzersizleri. Ayak bileği tendonunu esneten egzersizler, topuğa olan stresi azaltabilir. Bazı durumlarda, doktorunuz fizik tedavi uzmanının gözetiminde belirli egzersizler yapmanızı önerebilir.Yürümeyi etkileyecek kadar şiddetli ağrı durumunda, ayağın iyileşmesini sağlamak için kısa bir bacak alçısı veya yürüyüş botu kullanılabilir.

Sever hastalığının tekrarlaması olağan bir durumdur. Bu genellikle çocuğun spor aktivitelerini artırmasıyla gerçekleşir. Ayak ve topuğa iyi destek sağlayan spor ayakkabıların giyilmesi, tekrarlamanın önlenmesine yardımcı olabilir. Çocuk tamamen büyüdüğünde ve topuktaki büyüme plağı kemikleştiğinde, Sever hastalığı geri dönmez.

Sever hastalığının temel tedavisi

Sever hastalığının temel tedavisi, ayağın dinlenmesi (sporu bırakmak) ve ağrının geçmesini beklemektir. Ağrı geçtikten sonra çocuk normal aktivitelere geri dönebilir.

Ek tedaviler arasında şunlar bulunabilir:

Topuk yastıkları. Spor ayakkabılara yerleştirilen topuk yastıkları, darbe emilimine yardımcı olabilir ve topuk ve ayak bileğindeki stresi hafifletebilir. Esnetme egzersizleri. Ayak bileği tendonunu esneten egzersizler, topuğa olan stresi azaltabilir. Bazı durumlarda, doktorunuz fizik tedavi uzmanının gözetiminde belirli egzersizler yapmanızı önerebilir. Yürümeyi etkileyecek kadar şiddetli ağrı durumunda, kısa bir bacak alçısı veya yürüyüş botu kullanılabilir. Bu şekilde ayağın hareketsizleştirilerek iyileşmesi sağlanır.

Sever hastalığının tekrarlaması olağan bir durumdur. Bu genellikle çocuğun spor aktivitelerini artırmasıyla gerçekleşir. Ayak ve topuğa iyi destek sağlayan spor ayakkabıların giyilmesi, tekrarlamanın önlenmesine yardımcı olabilir. Sever hastalığı, çocuk tamamen büyüdüğünde ve topuktaki büyüme plağı kemikleştiğinde geri dönmez.

 

 

Şunlar da hoşunuza gidebilir
Çocuklarda Düz Tabanlık

Yorumunuzu bırakın