Boyun Fıtığı Nedir?

PIN

Omurganın servikal omurga olarak adlandırılan bölgesinde 7 adet omur cismi ve bunların arasında cisimler arası disk ve arka eleman eklemleşmeleri mevcuttur. Boyun omurlarımız bu eklemleşmeler ve diskler yardımı ile ileri derece hareket yeteneğine sahiptir. Bu kadar hareketli bir bölgede ister istemez zamanla bu yapıların yıpranması ile disk hastalıkları görülebilmektedir. Bu disk hastalıklarının ilerlemesi ile boyun bölgesinde omurilik kanalında daralmalara bağlı önemli sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

 

Boyun Fıtığı Nedir?

Omur cisimleri arasındaki disk materyalinin nukleus pulposus ve anulus fibrozus adı verilen 2 bölümü vardır. Nükleus pulposusun etrafını çevreleyip onu kuşatan anulus fibrozusta meydana gelen yırtıklar aracılığı ile omurilik kanalına doğru yaptığı yer değiştirmeye fıtıklaşma adı verilir. Bu fıtıklaşmanın büyüklüğüne bağlı olarak klinik şikayet ve semptomlar ortaya çıkar.

 

Boyun Fıtığında sık rastlanılan şikayetler?

Boyun fıtıklarında en sık karşılaşılan şikayetler boyun ağrısı, ellerde ve kollarda uyuşma, güçsüzlük yanma gibi şikayetlerdir. Bu şikayetlerin ortaya çıkış sırası ve tablonun ağırlığı fıtığınızın boyutu ve boyun omurga problemlerinizin işareti olabilir. Bu şikayetlerin her hastada farklı farklı algılanabileceği unutulmamalıdır.

 

Boyun Fıtığı için Risk grubunda olabilir misiniz?

Boyun bölgesi omurgamız ileri derece hareketli olması nedeni ile yıpranmaya daha açıktır. Uygunsuz uyuma pozisyonu, ergonomik olmayan çalışma ortamı gibi faktörler boyun omurgamızın biyomekaniğini bozarak, disklerin yıpranması ve boyun  fıtığı gelişimi açısından risk oluşturmaktadır.

Özellikle uzun süreli ekran karşında ergonomik olarak iyi dizayn edilememiş ortamlarda çalışmak zorunda kalan ofis çalışanları, kötü bir alışkanlık olarak uzunca süreler boyun öne eğik şekilde tablet ya da telefon kullananlar başlıca sayılabilecek gruplar arasındadır.

 

Yaş ile boyun fıtığı arasında bir bağlantı var mıdır?

Boyun fıtıklarına bağlı şikayetler genelde iş yaşamında aktif olmaya başladığımız 30-40 lı yaşlarda ortaya çıksa da bu hastalığın sık görüldüğü zamanlar ile birlikte erişkinlerde  her yaşta  ortaya çıkabilmektedir.

 

Boyun fıtıklarının tanısı nasıl konur?

Şikayetlerin ortaya çıkması ile birlikte öncelikli olarak ayrıntılı bir fizik muayene yapılmalıdır. Üst ekstremite kas güçlerinin değerlendirilmesi, duyu muayenesi, refleks muayenesi yapıldıktan sonra hekimin ihtiyaç duyması halinde röntgen, MRI,BT gibi radyolojik incelemeler yardımı ile tanı konulabilir. EMG gibi yöntemler ile  de mevcut nörolojik durumun değerlendirilmesi yapılabilir.

 

Boyun fıtıklarının tedavisi hangi yöntemler kullanılabilir?

Boyun fıtıklarında tedavi yöntemleri konservatif yani cerrahi dışı ve cerrahi yöntemler olarak iki ana başlık altında incelenebilir. İlaç tedavisi, boyunluk, fizik tedavi uygulamaları, sinir kökü enjeksiyonları gibi cerrahi olmayan yöntemlere yanıt alınamadığı durumlarda veya nörolojik kusur olan durumlarda cerrahi tedavi ön plana çıkmaktadır. Genellikle hastaların önemli bir kısmı cerrahi olmayan tedavi yöntemleri ile uzunca süreler rahat yaşayabilmektedirler. Ancak bu yöntemlerden fayda görmeyen hastalarda sinir kökleri ve omuriliği rahatlatmak amacı ile uygulanan farklı cerrahi tekniklerden de ile hastalar fayda görmektedirler. Bu amaçla uyguladığımız temel cerrahi yaklaşım diskin çıkarılması (mikrodiskektomi) kanalın  ve sinir köklerinin rahatlatılması ve destek implantlarının uygulanmasıdır. Bu temel prensipten hareketle her hastanın  ayrı ayrı değerlendirilip hastaya özgü cerrahi işlemin uygulanması ile sonuçlar oldukça yüz güldürücüdür.

Şunlar da hoşunuza gidebilir
Ayak Bileği
Diz Burkulması Önleme ve Tedavi SSS
Eklem Artropastisi (Eklem Protezi) Cerrahisi
Patellofemoral Eklem Protezi
Osteoporoz
Sporcularda Omuz ve Dirsek Sorunları & İnstabiliteleri

Yorumunuzu bırakın